Uroczystości, święta i wspomnienia

Obchody liturgiczne, w zależności od rangi, jaką im nadaje Kościół, dzielą się na:

• uroczystości,
  • święta i
  • wspomnienia.

Uroczystości zalicza się do dni głównych. Ich obchód rozpoczyna się w dniu poprzednim od pierwszych Nieszporów. Niektóre uroczystości rozpoczynają się Mszą wigilijną. Odprawiana jest ona wieczorem w dniu poprzedzającym uroczystość. Obchód największych uroczystości: Zmartwychwstania i Narodzenia Pańskiego trwa przez osiem dni. Dlatego, noszą one nazwę „oktawy”.

Święta obchodzi się w granicach dnia naturalnego. Przeto nie mają one pierwszych Nieszporów, chyba że wypadają w niedziele zwykłe albo w niedziele okresu Narodzenia Pańskiego.

Wspomnienia dzielą się na obowiązkowe i dowolne.
Wspomnienia obowiązkowe, które wypadają na dni Wielkiego Postu, można obchodzić tylko jako wspomnienia dowolne. Jeżeli w jednym dniu wpisano w kalendarzu kilka wspomnień dowolnych, można obchodzić tylko jedno z nich, a inne się opuszcza.

Święta nakazane to te dni, w które każdy wierzący, oprócz niedziel, są zobowiązany do uczestniczenia we Mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych.

Dla Polski dniami świątecznymi nakazanymi są następujące uroczystości:

• Wszystkie niedziele
  • Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - 1 stycznia (Nowy Rok)
  • Objawienie Pańskie (Trzech Króli) - 6 stycznia
  • Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) - czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (60 dni po Wielkanocy)
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej) - 15 sierpnia
  • Wszystkich Świętych- 1 listopada
  • Boże Narodzenie- 25 grudnia
    Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim (nie tylko rzymskim), bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (kan. 1248 KPK).

Dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 roku zniesione zostały jako święta nakazane:

• Św. Józefa - 19 marca
  • Świętych Apostołów Piotra i Pawła - 29 czerwca
  • Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny- 8 grudnia

Jednocześnie Kościół zachęca jednak wiernych do udziału we Mszy św. w te uroczystości.

Ponadto tradycja zaleca uczestniczyć we Mszy św. w święta patronalne:

• patronów Ojczyzny:
    • Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski- 3 maja
    • św. Wojciecha, biskupa i męczennika - 23 kwietnia
    • św. Stanisława, biskupa i męczennika - 8 maja
    • św. Andrzeja Boboli kapłana i męczennika - 16 maja
    • św. Stanisława Kostki, zakonnika i wyznawcy - 18 września
  • patrona diecezji - w diecezji Łomżyńskiej Św. Brunona z Kwerfurtu – 12 lipca
  • patrona parafii (odpust)
    • św. Antoniego Padewskiego – 13 czerwca
    • Święto M.B. Anielskiej (Porcjunkuli) - 2 sierpnia